Nederland bij topdrie hoogste gasprijs voor huishoudens
Leestijd: 2 minutenDe gasprijs voor een doorsnee huishouden in Nederland hoort bij de hoogste van Europa. Die voor grote industriële gebruikers juist bij de laagste. Dat blijkt uit recent onderzoek van Eurostat, het statistisch bureau van de Europese Unie.
Onlangs bleek ook al dat Nederlandse huishoudens een relatief hoge elektriciteitsprijs betalen vergeleken met huishoudens in andere lidstaten in Europa.
In heel Europa betaalde een gezin in 2005 alleen in Zweden en Denemarken meer dan in Nederland. Het laagste tarief wordt gerekend in Estland. België zit net iets boven het gemiddelde.
Industriële gebruikers zijn in Nederland echter wel goed af. Alleen de Baltische staten (Estland, Letland en Litouwen) en de kandidaat-EU-leden Bulgarije en Roemenië zitten lager. België zit nog beneden het gemiddelde en Duitsland komt het hoogste uit.
Eurostat onderzocht ook de invloed van belastingen op de prijs, al hoeven industriële gebruikers die in veel landen niet of maar gedeeltelijk te betalen. De Nederlandse aardgasklant betaalt relatief veel belasting op de aardgasprijs, zo blijkt. Voor huishoudens is dat 34,5% en voor grootverbruikers 31,3%. Hiermee zit Nederland in beide categorieën in de Europese top vijf. België zit iets boven de middenmoot. Opvallend is dat de enige twee landen die niet afhankelijk zijn van de import van aardgas (Nederland en Denemarken) een hoog belastingtarief hanteren!
Tussen 2000 en in 2005 is de gasprijs sterk gestegen voor zowel klein- als grootverbruikers. In de andere jaren is de gasprijs nagenoeg constant, aldus Eurostat.
Reacties (1)
kunt u mij vertelelen hoe de gasprijzen per M3 over de laatste 12 maanden (gemiddeld)voor huisgezinnen zich hebben gedragen? ik heb per 1 okt 2008 een nieuw contract met een mij. en ik wil weten of en wanneer de gasprijzen met hoeveel % naar beneden gingen. vast veel dank voor uw antwoord.
mvg
In juli 2009 daalde de gasprijs met ca. 20 procent. Dit was de grootste prijsdaling sinds 1987! Prijsontwikkeling gas volgens CBS: é 668- é 667 - é 515 ( resp. 1e, 2e, 3e kwartaal 2009 voor 1000 m3 gas). Naar verwachting stijgt de gasprijs in januari met ca. 2 procent.
Laatste nieuws
-
Consumenten weer positiever over overstap van energieleverancier
19 maart 2025 Consumententevredenheid over energieleveranciers is bijna terug op het niveau van vóór de energiecri...
-
Dit zijn de winnaars van de Gaslicht.com Award 2025
19 maart 2025 Wie zijn de drie beste energieleveranciers van 2025? Lees hoe de Gaslicht.com Award tot stand komt e...
-
ACM: Terugleverkosten voor zonnepaneelbezitters met 10% omhoog
13 maart 2025 De terugleverkosten zijn vorige maand met 10% gestegen. Daarnaast waren nieuwe vaste contracten in f...
-
Gasbelasting in 10 jaar meer dan verdrievoudigd – impact op huishoudens groeit
4 maart 2025 Sinds 2015 steeg de gasbelasting van 23 cent naar 70 cent per m³, een stijging van ruim 200%. Meer d...
-
Dit zijn de goedkoopste energiecontracten van maart 2025
3 maart 2025 Wij zetten elke maand de goedkoopste vaste, variabele en dynamische contracten voor u op een rij. Di...